E-Ticaret

PPC

E-TİCARET NEDİR?

E-Ticaret, günümüzde ürün veya hizmetlerinizi tüm dünya pazarına satışa sunabileceğiniz elektronik mağaza kurmanızı sağlayan bir kavramdır. Bu kavramın günümüzdeki önemi, global pazarın önemi ile doğru orantıda artış göstermektedir. Sadece işletmenizin yakınında ki potansiyel müşterilere ulaşmanız sizi, tek pazar haline gelen ekonomik ortamda sıkıntıya düşürmeye başlayabilir. Ürün veya hizmetlerinizi tüm dünyaya açabileceğiniz bu teknoloji sayesinde hem uygun maliyetler ile hem de hızlı imkanlarla müşterilerinizi memnun ederek kazanç sağlayabilirsiniz.

E-ticaret, artık işletmenizin profesyonel olup olmama hususunda da önemli bir kriter haline gelmiştir. İnternet üzerinden satışınız olmadığında prestij anlamında da bir kayıp yaşayabilirsiniz. Çünkü, müşteriniz işletmenizi ziyaret ederek sizden temin ettiği hizmet veya ürünü daha sonra hızlıca Tasarımlarımızmak isteyebilir. Hem müşteri memnuniyeti hem de işletmenizin maliyetlerinin düşmesi satışınızdaki katma değeri daha yüksek seviyeye çıkarabilir.

Özetleyecek olursak, E-ticaret günümüzde zorunluluk haline gelmeye başlamış bulunmaktadır. Modern yaşamın meydana çıkardığı zaman sıkıntısını, modern yaşamın nimetleri ile ancak çözüme ulaştırabilirsiniz. Unutulmamalı ki, müşterilerinize çözüm sunabildiğiniz sürece ayakta kalabilirsiniz. Çözümün maksimum seviyede olmadığı hiç bir satış, başarılı bir satış değildir!

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Eğer bir internet sitesine sahip olmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken etkenler bulunmaktadır. Öncelikle, kendinizi kullanıcı olarak düşünmelisiniz. İnternet sitenizin hızlı açılabilmesi, bilgilere kolayca ulaşılabilmesi, arama motorlarına (Google,Bing,Yahoo,Yandex vb.) uyumlu olması, internete girebilen tüm cihazlara uyumlu olması, içeriklerin (yazı,resim,video,dosya vb.) tüm dünya üzerinde kullanılan standartlara uygun olması gereklidir.

Yukarıda ki özellikler çağımızda zorunluluk haline gelmiştir. Ek olarak, sizi rakiplerinizden daha ileri seviye ye çıkartacak bazı etkenler bulunmaktadır. Öncelikle internet sitenizi yönetebileceğiniz güvenlikli ve sadece size ait, arka planda çalışan bir yönetim paneli olmalıdır. Bu yönetim panelinden istediğiniz gibi internet sitenizde bulunan içerikleri değiştirebilmelisiniz. Ayrıca, internet sitenizde geçmesini istediğiniz arka plan kelimelerinin optimizasyonunu sağlayabilmelisiniz. Bu optimizasyon arama motorları (Google,Yahoo,Bing,Yandex vb.) için geçerlidir. Daha da profesyonel bir çalışma istiyorsanız SEM (Search Engine Marketing) ve SEO(Search Engine Optimization) çalışmaları yaptırmalısınız. Bu çalışmalar sizin arama motorlarında diğer internet sitelerinden daha da fazla farkedilmenizi sağlayan çalışmalardır. Bu konular ile ilgili internet sitemizin SEO Danışmanlığı bölümünden faydalanabilirsiniz.

Son olarak dikkat etmeniz gereken etkenler şunlardır:

  • İnternet sitenizi yaptırdığınız firmadan iyi bir destek hizmeti almalısınız. Çünkü, internet siteniz ile ilgili yanlış yapılan uygulamalar ya da geç kalınan güncellemeler olduğunda arama motorlarına optimize etmek çok zor ve maliyetli bir hâl almaktadır. Bunun önüne geçebilmek için internet sitesi ile ilgili yenilemeler ve güncellemeler tam zamanında doğru bir şekilde yapılmalıdır.
  • İnternet sitenizin barındırıldığı sunucuların sağlıklı bir şekilde çalışması gereklidir. Çünkü, insanlar sizin internet sitenize ulaşmaya çalışırken sunucu hızınızdan faydalanmaktadırlar. Danışman firmanızın bu konuda sizi yeterince bilgilendirmesi gereklidir.
  • İnternet sitenizi yaptırırken seçeceğiniz görseller tüm vitrinin oluşmasında %80 etkilidir. Bu görsellerin mümkün olduğunca profesyonel bir çalışma olması gereklidir. Görsellik ve sunum açısından bu etken son derece önemlidir.