Sosyal Medya Danışmanlığı

Sosyal Medya Danışmanlığı Hizmetleri Nelerdir?

Gün geçtikçe hayatımızda daha fazla yere ve öneme sahip olmaya başlayan sosyal medya, hem özel hem de iş hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi.

Kullanıcıları; gün içinde yaşanan koşuşturma ve zamansızlık ile oluşan hiçbir şeye yetişememe kaygısının, sosyal medya paylaşımları sayesinde biraz azaldığını düşünüyor.

Mega kentlerde yaşayanlar, ev ile iş arasındaki yolculuklarda bile mobil erişim sayesinde akrabalarından haber alabiliyor, evdeki arızalı ürün hakkında şikayette bulunabiliyor ya da o güne ait gündemi geç kalmadan yakalayabiliyor.

Kullanım alanı ve kullanıcı sayısı gün geçtikçe artan sosyal medya platformları, işte tam da bu sebeple kurum, kuruluş ve markalar için hızla önem kazanmaya devam ediyor. Belli bir süredir sosyal medyayı kullanan firmalar, marka bilinirliğini korumak ve ürünlerinin satışını artırmak için en doğru stratejiler ile müşterilerine ulaşmanın önemini iyi biliyor. Sosyal medyada yeni yeni var olmak isteyen firmalar ise ilk adımları doğru atmanın kaygısını yaşıyor. Bu önem doğrultusunda, büyük ya da küçük tüm firmalar için danışmanlık hizmeti veren ajans sayıları da günden güne hızla artıyor.

social

Sosyal Medya Danışmanlığı Hangi Hizmetleri İçerir?

Firma hesaplarınızın, sosyal medyada karşılaşacağı A’dan Z’ye her şey, size sosyal medya danışmanlığı hizmeti veren sosyal medya ajansının sorumluluğundadır.
Her biri içinde onlarca maddeye ayrılabilen bu ana başlıklar, size sosyal medya danışmanlığı yapan, çözüm ortağınız ajanstan beklemeniz gereken hizmetlerdir.

Sosyal Medya Danışmanlığı Kimlerin Yetkisindedir?

İşte en can alıcı sorumuz ya da sorunumuz… Firmanızın görevlendirebileceği, diploma sahibi bir sosyal medya danışmanı aramayın, bulamazsınız. Sektör, henüz bu boşluğu doldurma çabasında. Danışmanınızı seçerken dikkat etmeniz gereken bazı şeyler var elbette. Şimdi biraz onlardan bahsedelim.

photo

Üniversitelerin, iletişim fakültelerinin adı altında açılan, en uzunu 16 ders süren, binlerce lira ödenerek alınan sertifikaları bir kenara koyalım. Biz, yarım günlük sertifika programları ile ‘Sosyal Medya Uzmanı’ olduğu zannına kapılan, henüz Facebook reklamları kaç tiptir, ne için ve nasıl uygulanır, Twitter’da ‘Onaylanmış Hesap’ nedir, reklam paneli farklı mıdır, hiç görememiş ve bilmeyen yüzlerce ‘uzman’ içinden seçim yapmak zorunda olduğunuzu belirtelim.

Sosyal Medya Ajansı Nasıl Seçilmelidir?

Sosyal medyada olmak ya da olmamak, işte bütün mesele bu…

7’den 70’e herkesin evde, sokakta, işte ve hatta okulda kullandığı sosyal medya platformları 7/24 yayın akışına sahip. Kullanımdaki bu yoğunluk ise sosyal medyayı profesyonel olarak kullanmak isteyenler için en büyük handikap…

Firmanızı, herkesin bulunduğu bir ortamda ön plana çıkmak istiyorsanız şu bir gerçek ki firma hesaplarınız herkesten farklı olmak zorunda. Bu farklılığı ortaya çıkartabilecek ajansınızın; sizi çok iyi tanıması, amacınızı anlaması ve sizin gibi düşünebilmesi ise diğer başka bir şart. Hesaplarınızı takip eden hedef kitleniz ile ölçülü ciddiyet ve yeterli samimiyet kurabilmesi de kurumsal kimliğinizin zedelenmemesi açısından önemli… Sosyal medya danışmanlığı hizmeti alacağınız ajans, site trafiğinizin artması, müşterilerinizin doğru bağlantılara yönlendirilmesi ve buna bağlı olarak satış hacminizin artması gibi istekleriniz için size doğru reklam seçenekleri sunabilecek ve sonucu önceden tahmin edebilecek kadar da tecrübe sahibi olmalı.

Seçeceğiniz ajansın sektör ve rakip analizi yapabilmesi ve verilerin doğru okunmasının önemini de iyi bilmesi gereklidir. Sektörünüzde yer alan diğer firma hesaplarının titizlikle takibi ise; size özel stratejinin belirlenip uygulanması sırasında kötü sürprizlerle karşılaşmanızı engeller. Ajansınızın araştırmayı seven, gelişmeleri takip eden bir ekipten oluşmasına dikkat etmelisiniz.

Eğer siz; sosyal medyanın gücünü hafife almayan, işinin belli gün ve saatlerde yayın yapmanın ötesinde olduğunun bilincinde, sektörde uzun zaman geçirmiş ve hesap yönetimi konusunda tecrübe sahibi, büyük resmin yanı sıra küçük detayları da görebilen bir sosyal medya ajansı arıyorsanız, doğru adrestesiniz.