Yerel SEO

Yerel Seo Nedir?

Bölgesel ( lokal ) seo için Türkçe karşılık olarak Yerel Seo kavramını kullanmak mümkündür. Bu sistem ile ilgili çalışmalar ülkemizde henüz yeni yeni yükselen bir kavramdır. Amerika , İngiltere ve Avrupa’ da neredeyse 3 yılı aşkın süredir etkin olarak kullanılan bu optimizasyon yöntemi ile özellikle küçük ve bölgesel faaliyet gösteren işletmelerin müşteri kitlelerini büyütmeleri mümkündür.

Yerel seo arama sonuçlarında harita, mekan gibi bilgilerin çıkarak arama yapılan bölgedeki sonuçları size vermeye çalışır. Bölgesel google arama sonuçlarında yükselmek bir çok kritere bağlıdır. Uygulanan genel seo çalışmalarından bağımsız olarak bölgesel arama motoru optimizasyonu çalışmaları yapılmalıdır. Her iki yaklaşımda da uygulanan algoritmalar farklıdır. Bir firma yerel arama sonuçlarında üst sırada çıkarken, organik sonuçlarda yer almayabilir.

Google’da arama yaparken, aramaları daha spesifik bir boyuta indirgemek için detaylı arama ile farklı arama kriterleri belirlenebilir. Bu kriterlerden biri de konum seçeneğidir. Bu seçeneğe göre aradığınız herhangi bir şeyi bir il ile sınırlandırabilirsiniz. İzmir’de yaşadığınızı varsayalım, bulunduğunuz şehirde pizza yemek istiyorsanız ve Google’da “en iyi pizzacı” anahtar kelimesiyle bir arama yaptığınız takdirde karşınıza tüm Türkiye genelinde pizzacıların arama sonuçları çıkacaktır. Bu yüzden “Arama Araçları” seçeneğinden ülke olarak Türkiye’yi ve konum olarak İzmir’i belitirseniz, arama sonuçlarınızın listesi İzmir için listelenecek ve siz de Eskişehir’de hizmet veren pizzacıları seçebileceksiniz.

Peki Yerel Seo Nasıl Yapılır ?

Belkide bu konuda en can alıcı noktaların başında bu geliyor. Yerel seo yapmak, doğru müşteri kitlesine ulaşmayı sağlamaktadır. İzmir ilinde “oto müzik sistemleri” satışı yapan bir firmanın “İzmir” iline göre yerel seo çalışması yapması gerekebilir. Bu sayede ürün ve hizmetlerini kendi ile alakalı olduğu bir ilde sergilemiş olur.

Yerel seo çalışmalarında en önemli konuların başında site içinde ve dışında yapılacak birkaç optimizasyon gelmektedir. Site içinde yapılacak içerik değişikliğinde öncelikle sitenin title, keywords, description kısımlarında “adana oto müzik sistemleri” kelimesinin geçmesi gerekiyor. Sayfanın body kısmında bulunan içerik kısımlarınında bu anahtar kelimeye göre düzenlenmesi gerekiyor. Bir diğer önemli konu ise web sitenin aldığı backlinklerdir.

Web siteye backlinkler verirken, İzmir lokasyonlu web sitelerden backlinkler alınması veya İzmir ile alakalı içerik barındıran web sitelerden backlinklerin alınması o siteyi “İzmir” lokal kelimelerinde üst sıralara kısa zamanda çıkaracaktır. Spam’dan kaçmak için ise site içeriklerinde çokça anahtar kelime kullanımı, anahtar kelime yoğunluğuna dikkat edilmesi gerekmekte, site dışında ise backlink alırken link çeşitliliğinin elde edilmesi gerekmektedir.