0

Sayfa hazırlanıyor...

Berduş…

Blog | Berduş…

Hiçbir modern kelimenin değiştiremeyeceği bazı kelimeler vardır; Akla gelse de hakkını veremiyor… Aslında bir kültürün özü de dildir ki bu da buradan kaynaklanmaktadır. Dil hayatta bazı sınırlar koyar. Bu yüzden her şey değişip dönüşürken dil bu konuda biraz geride kalıyor. Kültürün alt metnini ve hikayesini kaçırmamak için…

Berduş Meyhane, Alsancak'taki yeni nesil meyhane anlayışına yeni bir soluk ve renk getirse de dildeki değeri ve kültürün özünü korumak adına özellikle isminin altını çiziyor. Bir yer ismi gibi değil, geçmişine ve hikayesine sadık Alsancak’ ın hakkını verecek kadar güçlü bir isim. Zarafet ve nezaket için daha etkili "modern" bir tanım olmasa da "müsamahakarlık" onu tek kelimeyle özetliyor. Kaybedilen değer yargılarının üstüne keskin bir imzayla unutulanları hatırlatan, üzerinde düşünülerek düşünülmüş bir isimdir. Demek ki içki içmenin bir adabı ve kendine has bir üslubu olduğu gibi, saygı ve değerlere farklı bir açıdan bakmak gibi bir anlamı da vardır. Bu nedenle, saf rakı, balık ve mezeleri andıran adlar yerine Berduş adının seçilmesi keyfi değildir. İzmir Kordon eğlence geçmişe sımsıkı bağlı, başka bir kültüre saygı duyan bir kültür için belki de Berduş Meyhane çok daha özeldir. Bir dilin olanakları, onu doğru kullananlar için bir hazinedir. Üstelik hiç aklımıza gelmemiş kelimeler günlük dilde gül ağacı olmasına rağmen dikkatli bakıldığında uzun cümlelere bile gerek duymaz.

Berduş, ilk anlamıyla değil de kinayesiyle yanlış anlaşılmadığı bir zamanı çağrıştıran bir kelimedir… Birine izin vermek artık tam bir kalp gerektirir. İzmir Kordon eğlence denildiğinde kalbin dolu olduğu ve kendisi gibi olduğu yerler de çoğunlukla meyhanelerdir. O yüzden Berduş Meyhane ne zaman istersen izinli diyor. Bu cümledeki incelik aslında kelimenin özünü bilmekle ilgilidir. Aksi takdirde konu tamamen içki içmek, içiciyi arkadaşlarıyla ağırlamak olsa konsept yeni olsa bile meyhane olmazdı.

Aslında karşıdaki kişiye kendi sözünü söyleme fırsatı verirken kendi çizgisinden taviz vermemeyi de ifade eder. Diğer kişiye verdiği özgürlüğü kendisi için seçebilecek kadar açıktır. Bu yüzden kelimeler önemlidir. Bugün her şeyin her şeyle anlatıldığı, ses ve kelime karmaşasının olduğu bir süreçte, "berduş" kendi ayrımını yapmakta ve bir dilin olanaklarını sonuna kadar hatırlatmaktadır.