0

Sayfa hazırlanıyor...

Alsancak Meyhane

Blog | Alsancak Meyhane

Berduş Meyhane, Alsancak'taki yeni nesil meyhane anlayışına yeni bir soluk ve renk getirse de dildeki değeri ve kültürün özünü korumak adına özellikle isminin altını çiziyor. Bir yer ismi gibi değil, geçmişine ve hikayesine sadık Alsancak Meyhanelerinin hakkını verecek kadar güçlü bir isim. Zarafet ve nezaket için daha etkili "modern" bir tanım olmasa da "müsamahakarlık" onu tek kelimeyle özetliyor. Kaybedilen değer yargılarının üstüne keskin bir imzayla unutulanları hatırlatan, üzerinde düşünülerek düşünülmüş bir isimdir. Demek ki içki içmenin bir adabı ve kendine has bir üslubu olduğu gibi, saygı ve değerlere farklı bir açıdan bakmak gibi bir anlamı da vardır. Bu nedenle, saf rakı, balık ve mezeleri andıran adlar yerine Berduş adının seçilmesi keyfi değildir. İzmir Kordon eğlence geçmişe sımsıkı bağlı, başka bir kültüre saygı duyan bir kültür için belki de Berduş Meyhane çok daha özeldir. Bir dilin olanakları, onu doğru kullananlar için bir hazinedir. Üstelik hiç aklımıza gelmemiş kelimeler günlük dilde gül ağacı olmasına rağmen dikkatli bakıldığında uzun cümlelere bile gerek duymaz.

Alsancak, çoğu klasiğin ve neredeyse yüzyılların kokusunu gizleyen birbirinden güzel sürprizleri, eşsiz İzmir eğlence mekanları ve müdavimi haline gelen kafeleri, barları ve tavernaları ile de eşsizdir. Alsancak sokak isimleriyle değil, yarattığı kültürle anılır. İzmir eğlence mekanları hatta buluşma yerleri bile ona göre şekilleniyor. Günümüze kadar gelen barlar, sokakların da belirleyici isimleridir. Alsancak kendi büyüsünü yaratan ender semtlerden biridir. Denize yakınlığı kendisini küçük bir sahil kasabası gibi hissettirse de gelecekte hemen her modernitenin gelişimini takip etmek için fırsatlar sunuyor. Bu nedenle nesiller boyu Alsancaklı olmak tanımlar ortaya çıkmıştır. Burası adeta sınırlarını denizlerin belirlediği ve içindeyken başka bir yere gitmeyi gerektirmeyen ayrı bir dünya gibidir.

Renkler ve yüzler değişse de ritmini ve büyüsünü asla bozmayan, tam tersine rengarenk yapısına her zaman daha fazlasını katan ve olduğu gibi kalan bir semttir Alsancak ve aslında semt olarak anılmamaktadır. Bir kültürün, bir aidiyetin, dostlukların ve anıların iç içe geçtiği, uyum ve uyum içinde devam ettiği bir maceradır. Alsancaklı olmanın tanımı, orada yaşamak ya da İzmir eğlence mekanları atmosferine dahil olmaktan ziyade geçmişten gelen dokuyu benimseyerek şekilleniyor. Bir şehri terk edip Alsancaklıları ondan ayrı bırakmaktan bahsetmek gibi. Giden herkes, sanki anılarını saklayan gizemli bir kutu bırakmış gibi ailesine anlatır. Ama dönüş yolunda, bıraktığı her şeyi aynı sıcaklık ve renk cümbüşü ile yerinde bulmaktır. Yıllar geçse de sevenlerini her zaman bu kadar içtenlikle karşılayan başka bir semt yok.