0

Sayfa hazırlanıyor...

Bir Başkadır Alsancak

Blog | Bir Başkadır Alsancak

İzmir, dünya açısından bile birçok şehir arasında farklı, çözülmemiş ve gizemli bir yer olarak anılmaktadır. Bunun nedeni, her semtin yüzlerce yıldır ayrı bir hikayesi olması ve semtlerin özel geleneklerle yaşatılan bir kültürü içinde barındırmasıdır. İzmir semleri arasında her yönüyle farklı olan ve başlı başına bir şehir sayılabilecek Alsancak’ ın özel bir yeri vardır. Alsancaklı olmak, Alsancak' da yaşamak, her zerresinde olup biteni bilecek kadar önemsemek ve ona sahip çıkmak başka bir yaşam biçimidir.

Alsancak, çoğu klasiğin ve neredeyse yüzyılların kokusunu gizleyen birbirinden güzel sürprizleri, eşsiz İzmir eğlence mekanları ve müdavimi haline gelen kafeleri, barları ve tavernaları ile de eşsizdir. Alsancak sokak isimleriyle değil, yarattığı kültürle anılır. İzmir eğlence mekanları hatta buluşma yerleri bile ona göre şekilleniyor. Günümüze kadar gelen barlar, sokakların da belirleyici isimleridir. Alsancak kendi büyüsünü yaratan ender semtlerden biridir. Denize yakınlığı kendisini küçük bir sahil kasabası gibi hissettirse de gelecekte hemen her modernitenin gelişimini takip etmek için fırsatlar sunuyor. Bu nedenle nesiller boyu Alsancaklı olmak tanımlar ortaya çıkmıştır. Burası adeta sınırlarını denizlerin belirlediği ve içindeyken başka bir yere gitmeyi gerektirmeyen ayrı bir dünya gibidir.

Alsancak aynı zamanda genç nüfusun hayatını şekillendirdiği ve modernize edilmiş de olsa bir önceki kuşağın geliştirdiği geleneklere tam olarak uyum sağladığı bir devir teslimi çağrıştırıyor. Buradaki her şeyin kendi prosedürleri vardır. Ona göre yaşanır, zıt tavırlar hemen dikkat çeker ve farklılıklarıyla öne çıkar. Tarihi dokusu hemen hemen diğer semtler kadar hızlı değişmiyor. Yeni döneme uyum sağlayan mekan ve alışkanlıklarda geçmişin tüm izlerini bulmak mümkündür.

Renkler ve yüzler değişse de ritmini ve büyüsünü asla bozmayan, tam tersine rengarenk yapısına her zaman daha fazlasını katan ve olduğu gibi kalan bir semttir Alsancak ve aslında semt olarak anılmamaktadır. Bir kültürün, bir aidiyetin, dostlukların ve anıların iç içe geçtiği, uyum ve uyum içinde devam ettiği bir maceradır. Alsancaklı olmanın tanımı, orada yaşamak ya da İzmir eğlence mekanları atmosferine dahil olmaktan ziyade geçmişten gelen dokuyu benimseyerek şekilleniyor. Bir şehri terk edip Alsancaklıları ondan ayrı bırakmaktan bahsetmek gibi. Giden herkes, sanki anılarını saklayan gizemli bir kutu bırakmış gibi ailesine anlatır. Ama dönüş yolunda, bıraktığı her şeyi aynı sıcaklık ve renk cümbüşü ile yerinde bulmaktır. Yıllar geçse de sevenlerini her zaman bu kadar içtenlikle karşılayan başka bir semt yok.