0

Sayfa hazırlanıyor...

Eğlence Kültürümüz Bu Günlerde Nasıl?

Blog | Eğlence Kültürümüz Bu Günlerde Nasıl?

Eğlence kültürü, insanların çalışma saatleri dışında kendilerine zaman ayırdıklarında nasıl eğlenmeyi seçtikleri için kullanılan bir terimdir. Elbette Türkiye'deki eğlence kültürünün kendine has bazı özellikleri var.

Genel olarak, birçok metropolde olduğu gibi İzmir’de gece hayatı sosyal yaşamın en önemli paçalarındandır. Hafta içi ev ve iş arasında bir koşuşturmacadır çoğu zaman. Hafta sonları kafeler, alışveriş merkezleri ve barlar bu koşuşturmaca arasında eğlence anlayışımız içindedir. Elbette bu durum çalışan sınıfı için geçerli bir genellemedir. Bu da yaş gruplarına göre farklılık göstermektedir. Örneğin İzmir’de gece hayatı orta yaşlı erkekler için (40 yaş gibi) sosyal yaşam ve eğlence mahalle kafelerinden oluşabilir. Bu oran önceki dönemlere göre azalmış olsa da halen devam etmektedir. Ayrıca 15-25 yaş arası gençler kafe, bar ve pub gibi yerleri tercih ediyor.

İzmir’de gece hayatı cinsiyete ve yaşa göre farklılık gösterir elbette. Bu demek değil ki kadınlar veya orta yaş üzeri kişiler bar veya eğlence mekanlarını tercih etmezler. Bara sadece müzik dinlemek, sohbet etmek, yeni insanlar tanımak için de barlara gidebilir, yeni yerler keşfedebilirsiniz. İlla ki bara gittiniz diye içmek zorunda değilsiniz. Ancak eğer içecekseniz de küçük bir araştırma yapmak ve gideceğiniz barın özel bir kokteyi varsa önceden biliyor olmak, seçerken size kolaylık sağlayacaktır.

İzmir’de gece hayatı denildiğinde akla ilk gelen bölge Alsancak. Ve geniş ve ferah şık mekanlar bizi etkiler. Örneğin Berduş bu özelliklere sahip bir restoran ve eğlence mekanıdır.

Bunlara ek olarak, Covid-19 nedeniyle evde geçirdiğimiz zamanın artmasıyla birlikte eğlence kültürümüz de biraz değişti. Artık film izlemek, müzik dinlemek, sevdiklerimizle sessizce vakit geçirmek, sosyal medyada vakit geçirmek gibi eğlencelerimiz var. Ve kendimizle eğlenmenin önemini daha çok anladık.