0

Sayfa hazırlanıyor...

İzmir Meyhane

Blog | İzmir Meyhane

İzmir meyhaneleri arasında ön plana çıkmakta olan Berduşşş Meyhane, sofrasındaki yani rakı masasındaki kaliteli mezeleri ve samimi sohbetleri ile her zaman sevilmiştir. Sıcak ortamı ve sahne performansları ile her zaman kendini öz ve ayrı bir havası olan özel mekandır. Birbirinden lezzetli menüler ve alkol çeşitleriyle donatılmış masalarla, gecenizi çok özel anılarla doldurarak son derece eğlenebilirsiniz.

İzmir meyhaneler çok farklı ve modern bir toplumda bu anlayışı geliştirmeye devam ediyor. Geçmişte bilinen hemen hemen tüm meyhanelerde sadelik ve ister istemez beyaz masa örtüsü ön plandaydı. Abartısız döşenmiş odalar, sadece orada olmak ve anda kalmak için değil, aynı zamanda rakı içme adabına da uymak için düzenlenmiştir. Bu anlayış günümüzde birçok yönden gelişerek dönüşmüş olsa da rakı ve aşk meyhanesi içen insanların gözleriyle aradığı vazgeçilmez şeylerden vazgeçmiyor. Dekorun şekillendirdiği atmosferiyle eski meyhaneler belli bir hedef kitleye hitap ettiğinden, rakı sofrasını sevenler ile diğer içki kültürlerini tercih edenler arasında her zaman keskin bir ayrım vardı. Artık bu keskinlik kırılmak üzere... Yeni nesil meyhane anlayışı, klasik meyhaneleri seven kitleleri ve kendini bu ortama çok da yakın hissetmeyenleri bir araya getirerek, rakı sofrası, meze gibi klasik anlayışı bambaşka bir boyuta taşıdı. Yine meyhane kültürünün kendine özgü algısı ile buna tepki veren bir kesim olsa da giderek dönüşen bu yeni konsept mekanlar oldukça ilgi görüyor. Bunun göz ardı edilemeyecek birincil nedeni, klasik meyhane anlayışını çok farklı bir boyuta taşımasıdır. Bu yüzden meyhane dekorasyonu ve tasarımı rakı sofrasında gizli bir etkidir. Anason kokusu mu, yoksa her meyhanenin kendine özgü büyülü atmosferi mi, bilinmiyor. Birçok eski meyhane başka bir binadan dönüştürülmüş ve doğal dokusu korunarak dekore edilmiştir. Hatta bazıları şarkılarda iz bıraktı.

İzmir’de meyhane, modunuza göre çeşit çeşit belki ama, aradığınız 7-8 masalı küçük bir Alsancak meyhanesi değilse Berduş Meyhanesi’nde dost muhabbetini, sürekli mezelerin gelip geçtiği, gecenin hiç bitmeyeceğini hissetmek ister misiniz?