0

Sayfa hazırlanıyor...

Rakı Ustası Olmak Mezenin de Efendisi Olmaktır

Blog | Rakı Ustası Olmak Mezenin de Efendisi Olmaktır

Rakı içmenin diğer içme kültürlerinden oldukça farklı olduğunu vurgulamaya devam ediyoruz. Çünkü onun kadar olmazsa olmazlar listesini içeren başka bir zevk yok. Zevkinizi tamamlamak, dostlarla olduğu kadar mezelerle de etkilemek için rakı sofrasının tamamlanması bir gelenektir. Rakı içmekten bahsederken hep sofra kurmaktan bahsedilir. Bu herhangi bir içecek için geçerli değildir. Bir rutini var, İzmir de en iyi meyhaneler bu klasikleriyle tanınıyor. Bu noktada mezesiz bir sofranın tadı olmaz, mezenin özenle seçilmediği bir rakı ritüeli de olmaz.

Meze kültürü Türkiye ve İzmir’ in en iyi meyhanelerinde benzersizdir. Birçok kültürün bir araya getirdiği klasik mezeler, rakı denilince ister istemez akla geliyor. Rumlardan, Ermenilerden ve Levantenlerden gelen pek çok lezzet giderek bu bölgeden gelmektedir. İsimleri geleneği devam ettirse de bizim; başka yerlerde benzerleri nedense yavan kalır. Ayrıca gün geçtikçe mutfak kültürlerinin batıdan ilham aldığı bazı yeniliklerle şekil değiştirip yeniden yorumlanmış ve her meyhanenin kendine özgü kimliğini oluşturan lezzetler haline gelmiştir. Bunda yanlış bir şey yok, tam tersine yeni yorumlar, lezzetler korunduğu sürece bu kültürü çok daha uzun süre yaşatıyor gibi görünüyor. Bildiğiniz gibi mezeler diğer yemekler gibi yenmez, damakta hafif tatlar eşliğinde çatalın ucunda tadılır. Kimse rakı masasında yemek gibi mezeye saygı duymaz. Bu, görgü kurallarının en küçük ayrıntılarından biridir. Dolayısıyla geleneği geliştirirken ve dönüştürürken korumak aslında başlı başına bir iştir.

Her kültür, her ırk kendi mezesini yaratmış ve bir ayrıcalık dokunuşu katmıştır. Örneğin Yunanlılar için baharat mutlaktır, ancak zeytinyağı, şeker ve limona öncelik verilir. Tabii ki Ege ve Yunan mutfağı denilince akla gelen, farklı sunumlarla hazırlanmış her türlü şifalı otlardır. Yeşilin her tonuna biraz da deniz özlemi ekleyen, rakının beyazını tamamlayan Rumlardır. Zeytinyağını ilk keşfedenlerin Giritliler olduğu düşünülürse, bu konuda usta olmamalarına şaşmamak gerek. Ermeni mutfağı aromatik ve baharatlı tatları ile bilinir. Ermenilerin yemek yemeyi sohbetle özdeşleştirdiği bilindiğinden, rakı içmenin Ermeni mezeleriyle ilişkisi şaşırtıcı değildir.

Yeni nesil mezeler ise onlara göz kırpmak şöyle dursun, kendi devrimlerini yaratmak üzereler. Bilinen lezzetler, evde hazırlanan mezeler yerine usta şefler tarafından hazırlanan özel tariflerle yeniden yorumlanıyor. Bu bağlamda Berduş Meyhane, konuklarına İzmir de en iyi meyhaneler kültüründe ayrıcalıklı bir yeri hak eden titiz mezeler sunmaktadır. Rakı sohbet içindir, meze o sohbetin kültürüdür. Bu yüzden birbirinden ayrılmaz iki çift için yepyeni deneyimlere açık olmak güzel.