0

Sayfa hazırlanıyor...

İzmirde rakı içilecek yerler

Blog | İzmirde rakı içilecek yerler

Berduş Meyhane, İzmir’de ki yeni nesil meyhane anlayışına yeni bir soluk ve renk getirse de dildeki değeri ve kültürün özünü korumak adına özellikle isminin altını çiziyor. Bir yer ismi gibi değil, geçmişine ve hikayesine sadık İzmir’in hakkını verecek kadar güçlü bir isim. İzmir’de rakı içilecek yerlerin başında gelmektedir.

İzmir meyhanelerinde rakı içmek, diğer tüm yeme içme kültürlerinden bağımsız, zamanla kendi manifestolarını bile oluşturmuş bambaşka bir gelenektir. Masa, masaya oturulacak kişidir ve konuşulacak dediğimizde aslında “hadi içelim” değil “rakı içelim” için kullanılan bir cümledir. Rakı sofrasının olmazsa olmazı sadece meze, rakı, buz değil, aynı zamanda o sofrada oturan bir arkadaş, eş ve refakatçidir. Bu sohbet ortamı, alışkanlıklarının yanı sıra geleneksel cümleleri ile de bilinir. Hatta kimin nerede, ne için dediği hep tartışılan klasik rakı içme sloganları bile var.

Rakı içmenin diğer içme kültürlerinden oldukça farklı olduğunu vurgulamaya devam ediyoruz. Çünkü onun kadar olmazsa olmazlar listesini içeren başka bir zevk yok. Zevkinizi tamamlamak, dostlarla olduğu kadar mezelerle de etkilemek için rakı sofrasının tamamlanması bir gelenektir. Rakı içmekten bahsederken hep sofra kurmaktan bahsedilir. Bu herhangi bir içecek için geçerli değildir. Bir rutini var, İzmir de en iyi meyhaneler bu klasikleriyle tanınıyor. Bu noktada mezesiz bir sofranın tadı olmaz, mezenin özenle seçilmediği bir rakı ritüeli de olmaz.

Yeni nesil mezeler ise onlara göz kırpmak şöyle dursun, kendi devrimlerini yaratmak üzereler. Bilinen lezzetler, evde hazırlanan mezeler yerine usta şefler tarafından hazırlanan özel tariflerle yeniden yorumlanıyor. Bu bağlamda Berduş Meyhane, konuklarına İzmir de en iyi meyhaneler kültüründe ayrıcalıklı bir yeri hak eden titiz mezeler sunmaktadır. Rakı sohbet içindir, meze o sohbetin kültürüdür. Bu yüzden birbirinden ayrılmaz iki çift için yepyeni deneyimlere açık olmak güzel.