0

Sayfa hazırlanıyor...

Pazarlama Analitiğinin 6 Harika Faydası

Blog | Pazarlama Analitiğinin 6 Harika Faydası

Okuldayken hiç bilim fuarı projesi yapmak zorunda kaldınız mı? Bunu yaptıysanız, muhtemelen bilimsel yöntemi öğrenmek zorunda olduğunuzu hatırlıyorsunuzdur. Bir şeyi gözlemleyerek başlarsınız, sonra onunla ilgili bir soru bulursunuz, sonra bir hipotez oluşturursunuz ve sonra onu test edersiniz.

 
Test kısmı her zaman eğlenceliydi en azından yatak odanızı ateşe vermediyseniz, kesinlikle hiç yapmadığım bir şeydi. 
 
Ama her neyse, testi yaptıktan sonra proje bitmedi. Aslında en önemli aşama analizdi. Testten öğrendiklerinizi buradan aldınız ve ondan bazı sonuçlar çıkardınız. Analiz olmadan, proje size gerçekten fayda sağlamaz.
 
Bilirsiniz, pazarlama ile biraz aynı. Bazı kampanyalar yürütmek her şey yolunda ve güzel, ancak bunları zaman içinde test etmek ve geliştirmek de istiyorsunuz. Performanslarını analiz etmek için zaman ayırmazsanız bu olmayacak. Pazarlama analitiğinin arkasındaki fikir budur. Ancak analitik size tam olarak nasıl yardımcı olur?
 
Pekala, bunun hakkında konuşmak için buradayız. Bu videoda, pazarlama analitiğinin en büyük altı avantajından bahsedeceğiz.
 
1. Analytics, hedef kitlenizi daha iyi anlamanıza yardımcı olur
Pazarlama hakkında bir şey biliyorsanız, pazarlama el kitabındaki ilk kuralın "Hedef kitlenizi tanıyın" olduğunu bilirsiniz. Kime pazarlama yaptığınızı bilmelisiniz, yoksa pek şansınız olmaz. Neyse ki, analitik bu konuda yardımcı olabilir.
 
Pazarlamanızı ve satışlarınızı analiz ederek, sizinle en çok kimin ilgilendiğini daha iyi anlayabilirsiniz. Belki de pazarlamaya öncelikle diyelim ki 30 ila 50 yaş arasındaki kişilere başlıyorsunuz. Ama sonra web sitenizi ziyaret edenlerin çoğunun aslında yirmili yaşlarında olduğunu görüyorsunuz.
 
Bu yeni bilgilere dayanarak, artık pazarlama çabalarınızla hedeflediğiniz grupları yeniden ayarlamayı biliyorsunuz. Bu, kitleniz hakkında öğrenebileceklerinizin yalnızca bir örneğidir. Diğer kitle verisi türleri şunları içerir:
 
İnsanların hangi cihazları kullandığı
İnsanların en çok hangi sayfalarla ilgilendiğini
İnsanlar hangi coğrafi bölgelerden
Ve dahası!
 
2. Analytics, pazarlamanızda neden ve sonuç arasında bağlantı kurmanıza yardımcı olur
“Neden ve sonuç” dediğimde ne demek istediğimi karıştırdıysanız, açıklamama izin verin.
 
Şüphesiz zaman içinde pazarlamanızda farklı şeyler deneyeceksiniz. Farklı tasarımlar, farklı stratejiler vb. kullanacaksınız. Yeni şeyler denedikçe, kullanıcılardan farklı tepkiler göreceksiniz.
 
Yani, belki bir ay içinde bir sürü yeni pazarlama değişikliği yayınlarsınız. Aynı ay, web sitesi ziyaretçilerinde büyük bir artış fark ettiniz. Tamam, öyle görünüyor ki yaptığın bir şey trafik çekmene gerçekten yardımcı oldu. Ama neydi? Birkaç değişiklik yaptınız - hangisi trafiği artırdı?
 
Bu sorunun cevabını yalnızca pazarlama analitiği sağlayabilir. Oturup her bir faktörün spesifik etkisine bakarak, hangi değişikliklerin hangi sonuçlara yol açtığını anlayabilirsiniz. Bu da, yolda hangi taktikleri kullanacağınız konusunda daha bilinçli kararlar vermenize yardımcı olur.
 
Bir dip not olarak - aynı anda çok fazla değişiklik yapmamaya çalışın. Olumlu sonuçların ne olduğunu tam olarak belirlemeye çalıştığınızda bu, hayatınızı kolaylaştıracaktır. A/B testine başladığınızda bu çok önemlidir. Testten bahsetmişken…
 
3. Analytics, A/B testlerini anlamanıza yardımcı olur
A/B testleri, dijital pazarlama için süper yardımcı bir araçtır. Temel fikir, iki farklı taktik denemeniz ve hangisinin daha iyi performans gösterdiğini görmenizdir. Örneğin, hangisinin daha fazla tıklama aldığını görmek için ücretli bir reklamın iki ayrı sürümünü test edebilirsiniz.
 
Bu testler harika çünkü pazarlamanızı sürekli olarak geliştirmenize yardımcı olabilirler. Daha az etkili taktikleri, gerçekten sonuç verenler lehine ayıklayabilirsiniz.
 
Ancak, sonuçlara bakmazsanız, A/B testleri gerçekten işe yaramaz. Bu, lisede bir sınıf için bir final sınavına girdiyseniz ve ardından öğretmenin not vermek için zahmet etmemesi gibi. “Öyleyse testin amacı ne?” Diye soracaksınız.
 
A/B testi sonuçlarınızı analiz etmek için zaman ayırdığınızda, aslında bundan bir şeyler elde edeceksiniz.
 
4. Analytics, kampanyalarınızı nasıl iyileştireceğinizi gösterir
Pazarlama analitiğinin mutlak en büyük faydalarından biri, pazarlamanızdaki zayıf noktaları bulmanıza yardımcı olmalarıdır. Pazarlamanın kusursuz olduğunu düşünüyorsan... Sana bir haberim var dostum. Ne kadar iyi olduğunu düşünürseniz düşünün, düzeltmek isteyeceğiniz bazı zayıf yönleri vardır.
 
İşte burada analiz devreye giriyor. Pazarlama kampanyalarınızı analiz ederek, bu kampanyaların hangi bölümlerinin karşılaştırma ölçütlerinizi karşılamadığını anlayabilirsiniz.
 
Ayrıca, hangi taktiklerin sizin için iyi çalıştığını görmek için kontrol edebilirsiniz, böylece onları yapmaya devam edebilirsiniz.
 
5. Analytics, paranızı bütçelemenize yardımcı olur
Tüm pazarlama analitiği faydalarının para kazanmakla ilgisi yoktur. Bu, bütçenizdeki parayı nasıl harcadığınızla, daha spesifik olarak, ne kadar kazandığınıza veya yatırım getirinize (YG) göre ne kadar harcadığınızla ilgilidir. Genel bir kâr elde ettiğinizden emin olmak istersiniz.
 
Pazarlama sonuçlarınızı analiz ettiğinizde, paranızın size tam olarak ne kazandırdığını görme şansınız olur. Belki de bütçenizin büyük bir kısmını belirli bir stratejiye harcadınız. Analytics, bu stratejinin sizin için gerçekten işe yaramadığını gösteriyor.
 
Paranızı en verimli şekilde harcamadığınızı anladığınızda, bütçenizi yeniden değerlendirme fırsatınız olur. Belki ücretli reklamlara çok fazla yatırım yapmayı bırakmak istiyorsunuz, ancak sosyal medyanız için daha fazla bütçe ayırmak istediğinizi fark ediyorsunuz.
 
6. Analytics, geleceği planlamanıza olanak tanır
Pazarlamanızın geleceğini planlamak istiyorsanız, ne bekleyeceğinizi bilmeniz gerekir. Bu yüzden zarlara büyük yatırım yaptım. Tüm iş kararlarımı vermek için onları kullanırım.
 
Ben... Bunun ne anlama geldiğini bilmiyorum.
 
Pekala, biliyor musun, belki de tüm iş kararlarında zar atmamalısın. Pazarlama geleceğimizi tahmin etmek istiyorsak, sabit verileri kullanan bir şeye ihtiyacımız var.
 
Bu, analitiği kullanmak için bir neden daha. Analizleriniz, pazarlamanızdaki geleceğe yönelik tahminlerde bulunmanıza yardımcı olan eğilimleri ortaya çıkarabilir. Örneğin, belirli bir sezonda belirli bir üründen daha fazla satış elde ettiğinizi fark edebilirsiniz. O ürün için pazarlamanızı buna göre planlayabilirsiniz.
 
Sistemedya, pazarlama analizlerinizi optimize etmenize yardımcı olabilir
Bu, pazarlama analitiği faydaları listemiz için hemen hemen bunu yapar. Analizler hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız YouTube kanalımıza ve e-posta bültenimiz Revenue Weekly'ye abone olun. Ayrıca, tüm bu analitik avantajlarından yararlanma konusunda yardım almak için pazarlama analizi hizmetlerimiz hakkında bizimle iletişime geçin.