0

Sayfa hazırlanıyor...

Yatırım Getirinizi Arttırmak için 2023 Yılında 10 Pazarlama Otomasyonu Trendi

Blog | Yatırım Getirinizi Arttırmak için 2023 Yılında 10 Pazarlama Otomasyonu Trendi

Pazarlama otomasyonu, şirketinizin zamandan ve paradan tasarruf etmesi için çok önemli bir bileşendir. Basit süreçleri otomatikleştirebildiğinizde, ekibinize daha kritik görevlere harcaması için zaman vermiş olursunuz.

Ancak pazarlama otomasyonu ile çabalarınızı en üst düzeye çıkarıyor musunuz? Pazarlama kampanyalarınızı otomatikleştirmekten en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız, pazarlama otomasyonu trendlerinin zirvesinde kalmalısınız. Bu sayfada, kampanyalarınızı bir üst seviyeye taşımak için kullanabileceğiniz 2023 için 10 pazarlama otomasyonu trendini paylaşacağız.

1. Kullanıcı kalitesi verileri
Kalite, pazarlamanın kritik bir bileşenidir.
 
Dijital pazarlama stratejinizin tüm kullanıcılara karşı hedef kitleniz için işe yarayıp yaramadığını bilmek istiyorsunuz. Bu veriler olmadan sitenizin tasarımı, harekete geçirici mesajlar (CTA) ve kopya hakkında bilinçli kararlar veremezsiniz.
 
Bu nedenle, yükselen bir pazarlama otomasyonu trendi, kullanıcı verilerini kalite puanlarıyla yükseltmektir.
 
Örneğin, işletmeniz potansiyel müşterileri otomatik olarak puanlayabilseydi ve hatta potansiyel potansiyel müşterileri otomatik olarak puanlayabilseydi? Bu bilgilerin satış ekibiniz ve pazarlama ekibiniz üzerinde muazzam bir etkisi olacaktır.
 
Hem çabalarınızı hem de analizinizi nitelikli potansiyel müşterilerinize odaklarsınız.
 
Ayrıca, pazarlama çalışmalarınız söz konusu olduğunda veriye dayalı kararlar alırsınız. Sitenizin tasarımı, CTA'ları ve kopyası, nitelikli potansiyel müşterilerle en çok yankı uyandıran şeylere göre uyarlanır. Sonuçlar? İşletmeniz için daha fazla olası satış ve satış anlamına gelen daha yüksek dönüşüm oranları.
 
2. Çok kanallı pazarlama
Müşteriler, mobil cihazlar, sosyal medya, web siteleri ve daha fazlası arasında markanızla birden çok kanal üzerinden etkileşim kurabilir. Bu çeşitlilik, pazarlamacılar için erişimlerini genişletmek için inanılmaz bir fırsat yaratırken, aynı zamanda bir meydan okuma da sunuyor - markanızla etkileşim kurmak için kaç kanal kullanırlarsa kullansınlar, kitleniz yine de birleşik bir deneyim istiyor.
 
Bu nedenle çok kanallı pazarlama, 2023 için en büyük pazarlama otomasyonu trendlerinden biri olmaya devam ediyor. Çok kanallı pazarlama ile birden çok pazarlama kanalında sorunsuz bir deneyim yaratırsınız.
 
Böyle bir başarının ne kadar karmaşık hale gelebileceğini hayal edebilirsiniz, bu nedenle otomasyon, onu başarılı bir şekilde uygulamak için kilit bir faktördür. CRM'niz gibi teknolojiler, satış hatlarınızı takip etmenize ve müşteri etkileşimlerini otomatikleştirmenize yardımcı olabilir, böylece çok kanallı bir aksamadan çekebilirsiniz!
 
3. Huni için optimize edilmiş içerik
Pazarlama otomasyonu, her iki dünyanın da en iyisini birleştirir: Kişiselleştirme ve otomasyon. Pazarlama otomasyonunun gücüyle işletmeniz, benzersiz zorluklarına, sektörlerine ve hedeflerine atıfta bulunarak doğrudan okuyucuya hitap eden kişiselleştirilmiş deneyimler yaratabilir.
 
Ancak bu pazarlama hunisi avantajının değerini en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız, dönüşüm hunisi için optimize edilmiş içerik oluşturmanız gerekir. Bu içerik, satın alma hunisinin farklı aşamalarına ve bu aşamada alıcıların soru ve endişelerine odaklanır.
 
Öyleyse devam edin ve bu pazarlama otomasyonu trendini benimsemeye başlayın. Şunlardan başlayabilirsiniz:
 
Müşteri adaylarından gelen sık sorulan sorular hakkında satış ekibinizle konuşma
Müşterilerden gelen sık sorulan sorular hakkında müşteri destek ekibinizle sohbet etme
Dönüşüm hunisinin altı, ortası ve üstü için içerik konularının bir listesini derlemek
Blog gönderileri veya videolar gibi, rakiplerin kullanıcılarla etkileşim kurmak için hangi içerik türlerini kullandığını araştırmak
Yazmadan düzenlemeye ve yayınlamaya kadar içerik üretme adımlarında çalışmak
İster bir blog yazısı yazmak ister bir video çekmek isteyin, içerik oluşturmanın zaman alan bir süreç olduğunu unutmayın. Düzenli olarak içerik yayınlamak için zamanınız yoksa, ilerlemek için içerik pazarlama hizmetlerine yatırım yapmayı düşünün!
 
4. Makine öğrenimi ve yapay zeka
Makine öğrenimi ve yapay zeka (AI), pazarlama otomasyonunun geleceğinde iki önemli taktiktir. Oyununuzun zirvesinde olmak istiyorsanız, daha iyi pazarlama kampanyaları geliştirmek için makine öğrenimine yatırım yapmanız gerekir.
 
Makine öğrenimi ve yapay zeka ile hedef kitleniz hakkında gelecekte onlar için daha iyi kampanyalar geliştirmenize yardımcı olacak bilgiler toplayabilirsiniz. Makine öğrenimi, kullanıcılar ve çevrimiçi davranışları hakkında veri toplamanıza olanak tanır ve otomasyon, bu verileri sıralamanıza olanak tanır.
 
Bu bilgileri, hedef kitlenizin ilgisini çeken ve onları memnun eden gelecekteki kampanyalar geliştirmek için kullanabilirsiniz. Hedef kitlenize hitap eden kişiselleştirilmiş içerik oluşturmanıza olanak tanır. 2023'te pazarlama otomasyonunuzda başarılı olmak istiyorsanız, kampanyalarınızın etkinliğini en üst düzeye çıkarmak için otomasyon yazılımınızla birlikte makine öğrenimini ve yapay zekayı kullanmanız gerekir.
 
5. Kişiselleştirilmiş içerik
2023'ün temel pazarlama otomasyonu trendlerinden biri özelleştirilmiş içeriktir. Deneyimlerini kişiselleştirmek için birinin adını bir e-postaya eklemek yeterli değildir. Kullanıcılar daha fazlasını istiyor ve pazarlama otomasyonunun geleceği kişiselleştirilmiş içeriğe odaklanıyor.
Kişiselleştirilmiş içerik, hedef kitlenizin belirli davranışlarına ve ürün tercihlerine odaklanmanıza olanak tanır.
 
Makine öğrenimi ve yapay zeka ile hedef kitlenizi tanıyabilir ve faydalı bilgiler derleyebilirsiniz. Bu bilgilerle otomatik müşteri profilleri oluşturabilirsiniz. Bu profiller, sosyal dinleme, yerinde davranışlar ve daha fazlasından topladığınız bilgileri içerir. Kitlenizin tercihlerini ve satın alma alışkanlıklarını keşfetmek için bu bilgileri derleyebilirsiniz. Ardından, kullanıcı ilgi alanlarına uyan kişiselleştirilmiş içerik sunabilirsiniz.
 
Bu pazarlama otomasyonu trendi, kullanıcıların ilgi alanlarına göre içerik sunmanıza olanak tanır. Onları dönüşüme yönlendirmeye yardımcı olmak için onlara doğru zamanda içerik sağlayacaksınız. Pazarlama otomasyonunun geleceğinin zirvesinde kalmak istiyorsanız, hedef kitlenizin ilgi alanlarına hitap eden kişiselleştirilmiş içerik üretmeniz gerekir.
 
6. Sohbet Robotları
Chatbot kullanmaya başlamadıysanız, 2023 için en önemli pazarlama trendlerinden birini kaçırıyorsunuz demektir. Chatbotlar, müşteri hizmetlerini ve etkileşimi geliştirmede kritik bir rol oynamaktadır. Chatbotlar ile müşterilerinizle etkileşim kurabilir ve sorularını parmağınızı bile kıpırdatmadan yanıtlayabilirsiniz.
 
Chatbot'lar, 2023'te pazarlama otomasyonunun önemli bir parçası çünkü işinize zaman kazandırmaya yardımcı oluyorlar. Web sitenizde veya sosyal medya profillerinizde karşılaştığınız her soruyu cevaplamak için zaman bulmak yerine, basit soruları cevaplamak için botları kullanabilirsiniz.
 
Günde birkaç kez aldığınız soruları düşünmek için bir dakikanızı ayırın. Şimdi, bu soruları sizin için halledebilecek, daha karmaşık ve karmaşık sorunları yanıtlamak için zamanınızı boşa çıkarabilecek birine sahip olduğunuzu hayal edin. Chatbotlar ile bu durumu gerçeğe dönüştürürsünüz.
 
2023'te sohbet robotları, işletmenizin etkileşimi artırmasına yardımcı olmada ayrılmaz bir rol oynayacak. Müşterilerinize daha iyi yardımcı olabilecek ve onlarla daha iyi ilişkiler kurabileceksiniz.
 
7. Otomatik sosyal medya pazarlaması
Otomatik sosyal medya pazarlaması, sosyal medyanın faydalarından yararlanmak isteyen işletmeler için 2023'ün en iyi pazarlama otomasyonu trendlerinden biridir. Sosyal medya kullanımı her yıl artmaya devam ediyor. Geçen yıl, sosyal medyada 2019'da 3,4 milyar olan 5 milyar insan vardı. Bu sayı, daha fazla insan sosyal medya ağlarına eriştikçe artacaktır.
 
Sosyal medyaya daha fazla insanın katılmasıyla bu platformlar, potansiyel müşterilerle etkileşim kurmanız ve onları markanıza daha aşina hale getirmeniz için merkezi bir yer haline gelir. Şirketinizi akılda tutmak istiyorsanız, sık sık içerik yayınlamanız gerekir. Otomatik sosyal medya pazarlaması ile içerik gönderme konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.
 
Otomatik sosyal medya pazarlaması, gönderileri haftalar öncesinden oluşturmanıza ve bunları belirli bir tarih ve saatte yayınlanacak şekilde planlamanıza olanak tanır. Hootsuite ve Buffer gibi araçlar, içeriği aylık olarak planlamanızı ve kampanyanızın tüm kapsamını görmenizi kolaylaştırır.
Sosyal medya pazarlama sürecinizi otomatize ettiğinizde, şirketinize zaman kazandırır ve enerjinizi diğer önemli projelere odaklayabilirsiniz. 2023 için en iyi pazarlama trendlerini takip etmek istiyorsanız, sosyal medya pazarlama kampanyanızı otomatikleştirerek başlayın.
 
8. Kişiselleştirilmiş e-posta otomasyonu
2023 için pazarlama otomasyonu trendlerine baktığınızda, kişiselleştirmenin bu trendlerin çoğunun önemli bir bileşeni olduğunu fark edeceksiniz. 2023'te pazarlama otomasyonunuzla başarıyı görmek istiyorsanız, e-posta pazarlama kampanyalarınızı kişiselleştirmeniz gerekiyor. E-posta kişiselleştirme, hedef kitlenize özel bir deneyim sunmanıza yardımcı olmada hayati bir rol oynar.
 
Otomasyon size iki şekilde yardımcı olacaktır.
 
İlk olarak, otomasyon, işletmenizle ilgilenen kişiler için müşteri profilleri oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Onlara özel e-postalar göndermek için onlar hakkında değerli bilgiler toplayabilirsiniz.
 
İkincisi, e-posta göndermek için de otomasyonu kullanabilirsiniz. MarketingCloudFX gibi hepsi bir arada bir yazılım, müşteri verilerini toplamanıza, düzenlemenize ve otomatik e-postaları doğru zamanda iletmek için kullanmanıza olanak tanır. Aşağıdaki gibi e-postalar gönderebilirsiniz:
 
Terk edilmiş sepet hatırlatıcıları
Kuponlar veya ürün indirimleri
İlgili veya benzer ürünler hakkında bilgi
Ve dahası
Müşterilerin kendileri için en değerli bilgileri almasına yardımcı olmak için bu e-postaların her birini kişiselleştirebilirsiniz. Pazarlama otomasyonunun geleceği, hedef kitlenizin ilgi alanlarına hitap eden kişiselleştirilmiş e-postalar oluşturmaya dayanacaktır.
 
9. Konuşma pazarlaması
Konuşmalı pazarlama, 2023 için temel bir pazarlama otomasyonu trendidir. Otomasyon sayesinde, iletişimlerinizin robotik ve daha az insani ses çıkarması kolaydır. 2023'te pazarlama otomasyonu ile başarılı olmak istiyorsanız, içeriğinizle sohbete dayalı bir yaklaşım benimsemeniz gerekiyor.
 
Müşterilerle nasıl iletişim kurduğunuza çok dikkat edin. Otomatik mesajlarınız kulağa soğuk ve sert mi yoksa sıcak ve davetkar mı geliyor? Potansiyel müşterileri uzaklaştırabileceğinden, mesajlarınızın kişisel olmayan veya duygusuz görünmesini istemezsiniz. İnsanlar, olmasalar bile, bir insanla etkileşimde olduklarını hissetmek isterler.
 
Konuşma pazarlaması ile mesajlarınızın daha gerçekçi görünmesini sağlayabilirsiniz. Doğal dil işleme (NLP), otomasyonda daha fazla konuşma yanıtı oluşturmanıza yardımcı olacaktır. NLP, en iyi içeriği veya deneyimi sunmaya yardımcı olmak için insanların konuşma şeklini anlayan teknolojiye odaklanır. Kitlenize daha fazla konuşma iletişimi sağlamak için NLP'yi kullanarak otomasyonu iyileştirebilirsiniz.
 
10. Mobil pazarlama otomasyonu
2023 için en değerli pazarlama otomasyonu trendlerinden biri mobil pazarlama otomasyonu. Mobil pazarlama otomasyonunu kullanmıyorsanız, zamanlarını harcadıkları potansiyel müşterilerle etkileşim kurmak için değerli bir fırsatı kaçırıyorsunuz.
 
İnternette geçirilen zamanın %70'inin mobil cihazlarda geçtiğini biliyor muydunuz? Veya İnternet trafiğinin %50'sinden fazlasının mobil cihazlardan geldiğini mi?
 
Mobil kullanım artmaya devam ederken, bu mobil kullanıcılara ulaşmanıza ve onlarla etkileşim kurmanıza yardımcı olacak bir plana ihtiyacınız var. Mobil pazarlama otomasyonu, mobil kullanıcılarınız hakkında bilgi toplamanıza olanak tanır. Aşağıdaki gibi bilgileri öğrenebilirsiniz:
 
Konum
tarama alışkanlıkları
Cihaz türü
Ve dahası
Mobil kitleniz hakkında bilgi topladıktan sonra, onlara otomatik içerik göndermeye başlayabilirsiniz. Bazı otomasyon seçenekleri şunları içerir:
 
SMS güncellemeleri
Uygulamanızdan push bildirimleri
Uygulama içi mesajlar/kuponlar
SMS anketleri
Ve dahası
Bu seçenekler, hedef kitlenizle mobil cihazlarında etkileşim kurmanıza ve markanızı akılda tutmanıza olanak tanır.
 
Pazarlama otomasyonunun geleceğinin zirvesinde kalmak istiyorsanız, mobil kullanıcılara ulaşmanızı sağlayan bir strateji oluşturun.